Jesteś: Strona główna > Aktualności > Dar „ozdrowieńców” z Jonschera
Nasze placówki
Szpital
dr. K. Jonschera
UL. MILIONOWA 14
42 676 17 74
Szpital
dr. H. Jordana
UL. PRZYRODNICZA 7/9
42 655 66 60
Przychodnia
Lecznicza
UL. LECZNICZA 6
42 256 51 30
Przychodnia
Lecznicza
UL. ZARZEWSKA 56/58
42 684 63 37
 
Aktualności
Dar „ozdrowieńców” z Jonschera

Grupa pięciu lekarzy z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera w Łodzi  zdecydowała się na oddanie swojego osocza innym chorym na SARS-CoV-2. Jak cenny to dar wiedzą dokładnie, bo sami z niego skorzystali podczas leczenia COVID 19.

 


- W stacji krwiodawstwa oddałem jednorazowo 600 ml osocza – mówi 48 letni doktor ze Szpitala Jonschera. - Zrobię to jeszcze 5 razy. Chorzy na COVID potrzebują jednorazowo dawki od 200 do 400 ml. Przy takiej terapii musi być jednak spełnionych kilka warunków m.in. zgodność  grupy krwi dawcy osocza i pacjenta, któremu jest ono podawane. - Warunkiem było też oddanie krwi dopiero w momencie, gdy od uzyskania dwukrotnego wyniku ujemnego minęło 14 dni – dodaje doktor z Jonschera.

Według naukowców leczenie osoczem może mieć zastosowanie tylko do pewnej grupy pacjentów. Przeciwciała, które występują u ozdrowieńców mają właściwości neutralizujące, a więc są w stanie unieruchomić, zniszczyć wirusa.

Od 14 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na stosowanie osocza ozdrowieńców w leczeniu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

Metodę tę zastosowano w leczeniu chorych w Chinach i Korei Południowej i w pojedynczych przypadkach okazała się skuteczna.

W Polsce osocze od osób wyleczonych z COVID 19 stosuje się w szpitalach w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Zgierzu itp. Jest to dodatkowa możliwość w terapii pacjentów bez powodowania skutków ubocznych.

Specjaliści zbadają na jakim etapie schorzenia najlepiej ją stosować i u których pacjentów.

Dziękujemy lekarzom z Jonschera za ich dar zdrowia dla innych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza ozdrowieńców do oddania krwi w stacji po upływie 14 dni od uzyskania dwukrotnie ujemnego wyniku na COVID 19.

Więcej informacji pod nr tel. 42/6161456

 

 

wszelkie prawa zastrzeżone: Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera w Łodzi            projekt: www.wpoldodziewiatej.pl