Przed przyjściem do Szpitala
Pacjenci powinni zaopatrzyć się w przybory toaletowe, w tym mydło, szczoteczkę i pastę do zębów, przybory do golenia, ręcznik, a także bieliznę osobistą. Pacjenci powinni wziąć ze sobą również wygodną piżamę, dres, szlafrok, kapcie. Przed przyjściem do Centrum pacjenci powinni zabrać ze sobą informację o tym jakie leki przyjmują, wypis z poprzedniego pobytu w placówce medycznej (jeśli taki miał miejsce).
Przyjęcie do Szpitala
Pacjenci do hospitalizacji w trybie planowym zgłaszają się do Izby Przyjęć. Wejście do Izby Przyjęć znajduje się na wprost wejścia głównego do Szpitala przy ul. Milionowej 14, a lewej strony od głównego wejścia do Szpitala przy ul. Przyrodniczej 7/9. W trakcie przyjęcia Pacjent zobowiązany jest do przedstawienia:
-
skierowania do szpitala lub poradni
-
dowodu osobistego
-
dodatkowej dokumentacji lekarskiej z poprzednich pobytów w Szpitalu (karty informacyjne, wyniki badań diagnostycznych).
W trakcie rejestracji ubezpieczenie zdrowotne Pacjenta jest sprawdzane w systemie EWUŚ. W razie niemożności sprawdzenia sytuacji ubezpieczeniowej w systemie EWUŚ Pacjent wypełnia oświadczenie potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Po przyjęciu do Szpitala
Po przyjęciu do szpitala Pacjent przebiera się, a ubranie przekazuje do depozytu. Pacjent ma możliwość pozostawienia wartościowych rzeczy w depozycie. Pacjent otrzymuje dokument potwierdzający przekazanie mienia osobistego na przechowanie.
Po rejestracji w Izbie Przyjęć Pacjent kierowany jest do oddziału Szpitala.
Na poszczególne piętra można wjechać windami.
Każdy Pacjent otrzymuje trzy posiłki dziennie: śniadanie w godz. 8:00 – 9:00, obiad o godz. 12:30 – 13:30 i kolację o godz. 17:00 – 18:00. Pacjentom, którzy potrzebują pomocy przy spożywaniu posiłków asystują pielęgniarki lub bliscy chorego. Dodatkowo każdy Oddział wyposażony jest w lodówkę (żywność może być przechowywana w zamykanych pojemnikach podpisanych nazwiskiem Pacjenta).
Na każdym Oddziale szpitalnym jest dostęp do Internetu. Pacjenci mogą również korzystać z telewizorów w salach chorych. Konieczne są opłaty za korzystanie z telewizji. W oddziałach szpitalnych znajdują się przenośne aparaty telefoniczne do dyspozycji pacjentów leżących.
Pacjent może wykonać rozmowę na koszt rozmówcy, korzystając z pomocy personelu medycznego.
Aby uzyskać połączenie z zewnątrz telefonujący musi wybrać numer Centrum, a następnie numer wewnętrzny właściwego oddziału.
Osoby odwiedzające powinny pozostawić okrycie wierzchnie w szatni w holu głównym w Szpitalu dr. K.Jonschera przy ul. Milionowej 14 lub w przypadku Szpitala im. dr. H. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9
Osoby z infekcjami, biegunką lub innymi problemami zdrowotnymi proszone są o powstrzymanie się od odwiedzin. Kontaktując się z chorymi mogą spowodować zagrożenie epidemiologiczne na Oddziale, a nawet w całym Centrum.
Obchody lekarskie odbywają się we wszystkie dni tygodnia: w dni robocze od godz. 8:30 i od godz. 17:00, a w dni wolne od pracy (niedziele, święta i dni ustalone wolnymi od pracy dla pracowników Centrum) od godz. 9:30 i 19:00
Informacji o stanie zdrowia hospitalizowanych oraz planowanym leczeniu i diagnozowaniu osobom uprawnionym do pozyskania takich informacji udzielają:
-
Ordynatorzy/Kierownicy Oddziałów szpitalnych
-
lekarze, w szczegóności w przypadkach nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Informacji na temat opieki pielęgnacyjnej, zaleceń i prowadzonych zabiegów pielęgniarskich udzielają:
-
Pielęgniarki Oddziałowe/Położna Oddziałowa
-
Pielęgniarki/położne
Odwiedziny chorych przebywających w oddziałach szpitalnych odbywają się (z wyjątkiem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie są one ustalane indywidualnie z Ordynatorem) codziennie .
Zalecane godziny odwiedzin to 13:00-19:00.
Cisza nocna w Centrum obowiązuje w godzinach 22:00–6:00.
Zamiar pozostania z pacjentem w godzinach ciszy nocnej odwiedzający powinni omówić z Ordynatorem/Kierownikiem oddziału, jego zastępcami lub poza godzinami ich pracy z lekarzem oddziałowym.
Pomoc w sprawowaniu opieki nad bliskimi jest dobrowolna i nie może być sprzeczna z zaleceniami lekarskimi i pielęgniarskimi oraz planem opieki.
Osoby bliskie mogą uczestniczyć w sprawowaniu toalety pielęgnacyjnej w pełnym jej zakresie, po konsultacji co do indywidualnych zaleceń z personelem lekarskim i pielęgniarskim, z wyjątkiem:
1) golenia okolic zabiegowych;
2) toalety przeciwodleżynowej;
3) czynności rehabilitacyjnych;
4) wykonywania czynności leczniczych;
5) czynności wyraźnie zabronionych przez personel medyczny Centrum.
Podczas sprawowania opieki osoby bliskie nie mogą zaburzać pracy personelu medycznego, ani być uciążliwe dla pozostałych pacjentów.
W przypadku wykonywania intymnych czynności przy pacjentach przebywających w tej samej sali, badań lekarskich i diagnostycznych osoby bliskie są zobowiązane opuścić salę chorych.
W okresie wiosenno-letnim i wczesno-jesiennym pacjenci pod opieką osób bliskich mogą korzystać ze spacerów w ogrodzie na terenie Centrum. W każdym przypadku muszą na to uzyskać zgodę pielęgniarki/położnej.
Odwiedzającym nie wolno: siadać na łóżkach chorych, ani kłaść na nich własnej odzieży; palić papierosów i e-papierosów w budynku Centrum; przebywać na terenie Centrum pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
W salach intensywnego nadzoru, salach pooperacyjnych oraz w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii obowiązują szczególne zasady podczas odwiedzin:
-
Godziny i czas trwania odwiedzin odwiedzający powinni uzgodnić z Ordynatorem lub lekarzem oddziałowym tak aby były one optymalne dla chorego.
-
Przy każdym chorym może przebywać jedna osoba odwiedzająca.
-
Rozmowę należy prowadzić w sposób cichy i spokojny.
-
Nie wolno korzystać z telefonów komórkowych.
Wypis ze Szpitala
O wypisie Pacjent informowany jest przez lekarza prowadzącego podczas porannego obchodu lekarskiego. Po zakończeniu czynności administracyjnych Pacjent otrzymuje przygotowaną przez lekarza kartę informacyjną z opisem choroby i przebiegiem leczenia, a w razie potrzeby zaświadczenie o niezdolności do pracy i receptę. Szpitalną kartę informacyjną należy okazać podczas następnego badania kontrolnego.
Pacjenci wypisywani są z reguły w godzinach przedpołudniowych.
Świadczenia zdrowotne osobom nieuprawnionym do bezpłatnego leczenia są realizowane po uiszczeniu opłaty zgodnie z obowiązującym w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera w Łodzi cennikiem wydawanym w formie zarządzenia Dyrektora Centrum.
Cennik dostępny jest w miejscach określonych w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz:
-
na ul. Milionowej 14 w: Kasie Centrum, Dziale Statystyki i Dokumentacji Medycznej, Izbie Przyjęć, Rejestracji Pracowni Diagnostyki Obrazowej, Sekcji Obsługi Pacjenta;
-
na ul. Przyrodniczej 7/9 w : Dziale Statystyki i Dokumentacji Medycznej;
-
na ul. Leczniczej 6 w: Pracowni Rentgenodiagnostyki Ogólnej, Poradni Stomatologicznej, Punkcie Szczepień;
-
na ul. Zarzewskiej 56/58 w: Punkcie Szczepień.
Centrum prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych, zapewnia ochronę danych zawartych w dokumentacji i udostępnia ją zgodnie z art. 26 – 28 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wysokość opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej określona jest w cenniku wprowadzonym zarządzeniem Dyrektora Centrum. Kserokopia dokumentacji medycznej wydawana jest bez zbędnej zwłoki. Dokumentacja medyczna przechowywana jest zgodnie z art. 29 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.